Seminarji

Upniki v insolvenčnih postopkih

Dida Volk univ. dipl. prav.

Namen seminarja

Upniki, ki v sodnem postopku uveljavljajo svoje terjatve, se največkrat srečajo z več postopki. Nemalokrat najprej vložijo predlog za izvršbo na podlagi verodostojne listine, vendar jih pogosto preseneti začeti stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave zoper dolžnika. Zakon o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju (ZFPPIPP) iz leta 2008 je bil že večkrat noveliran. Z vsako Novelo ZFPPIPP se je spremenil tudi položaj upnikov in njihovih terjatev.

Veliko število postopkov osebnega stečaja prinaša tudi številna vprašanja upnikov glede nekaterih terjatev do dolžnikov v postopku osebnega stečaja, predvsem glede tistih terjatev, ki nastajajo po začetku osebnega stečaja dolžnika, saj so to stroški postopka osebnega stečaja. Zato se je v sodni praksi izoblikovala razdelitev teh stroškov na tiste stroške, ki se plačajo iz stečajne mase in jih je torej dolžan plačati upravitelj, in na tiste stroške, ki predstavljajo t.i. življenjske stroške stečajnega dolžnika, in jih je dolžan plačati dolžnik sam.

Dolžniki v postopku osebnega stečaja namreč pogosto ne poravnavajo svojih obveznosti, postopki izterjave pa so zaradi določb ZFPPIPP zelo zapleteni oziroma oteženi.

  • S prikazom posebnosti glede terjatev upnikov zoper dolžnike v postopku osebnega stečaja
  • S prikazom aktualne sodne prakse
  • S prikazom pregledovanja insolvenčnih postopkov na spletnih straneh AJPES-a

Se tudi vam (kot upniku) postavljajo vprašanja:

  • Kako naj ravna upnik v izvršilnem postopku, ko se med postopkom zoper dolžnika začne stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave?
  • Kako pa naj ravna upnik, če se je med pravdnim postopkom, ki teče po vloženem ugovoru zoper sklep o izvršbi na podlagi verodostojne listine, začel stečajni postopek nad dolžnikom?
  • Na katere terjatve se nanaša stečajni postopek ali postopek prisilne poravnave? Kako je s terjatvami, ki nastajajo po začetku insolvenčnega postopka?
  • Kaj se zgodi z mojo terjatvijo, če je ne prijavim: v postopku prisilne poravnave, v stečajnem postopku, v postopku osebnega stečaja?
  • Kako in kdaj prijavim terjatev do dolžnika ob začetem stečajnem postopku ali postopku osebnega stečaja nad podjetnikom, potrošnikom?
  • Kdaj upnik v stečajnem postopku pridobi položaj stranke?
  • Kako je upnik seznanjen, da je bila njegova prijavljena terjatev prerekana in kako naj ravna v takšnem primeru ?
  • Kako in v kakšnem postopku uspešno uveljaviti terjatve, ki nastajajo med postopkom osebnega stečaja: najemnino, obratovalne stroške, plačilo elektrike, vode, ogrevanja, ipd.

Iz programa seminarja

  • Prikaz in pravila insolvenčnih postopkov, ki so pomembna za upnike (postopek prisilne poravnave, stečajni postopek nad pravno osebo, postopek osebnega stečaja)
  • Pravila pobota v primeru stečajnega postopka in pravila odstopa od vzajemno neizpolnjene dvostranske pogodbe (terjatve, ki se lahko pobotajo, kdaj je pobot terjatev nedovoljen, odstop upravitelja od pogodbe in pravne posledice odstopa…)
  • Terjatve upnikov in postopek prijave terjatev (priznana, prerekana in verjetno izkazana terjatev, nadaljevanje pravdnega postopka v primeru prerekane terjatve…)
  • Posebnosti glede terjatev upnikov v postopku prisilne poravnave (terjatve, na katere učinkuje potrjena prisilna poravnava, izterjava terjatev, nastalih po začetku postopka prisilne poravnave)
  • Posebnosti glede terjatev upnikov v postopku osebnega stečaja (terjatve, ki se nanašajo osebno na dolžnika in jih je dolžan plačati dolžnik, terjatve, na katere odpust obveznosti ne učinkuje in dolžniku niso odpuščene).
  • Vpliv stečajnega postopka na izvršilne postopke in postopke zavarovanja (pravila ZFPPIPP glede izvršilnih postopkov ob začetem stečajnem postopku, ureditev glede na fazo izvršilnega postopka ob začetem stečajnem postopku, dolžnosti izvršilnega sodišča, dolžnosti upnika…)

 Udeleženci bodo prejeli:

  • članek D. Volk: Stroški v postopku osebnega stečaja (in njihova izterjava)

Cena za udeležbo preko online vključuje:

  • PDF gradivo,
  • posvetovanje s predavateljico,
  • strokovne in konkretne nasvete
  • ter izdajo PDF potrdila/certifikata o pridobljenem znanju. 

Pomembno: naročnikom portalov, online priročnikov in vestnikov založbe Verlag Dashöfer nudimo stalni 15 % popust pri udeležbi na seminarjih v okviru Centra za izobraževanje (izjema so krajši webinarji in večdnevna izobraževanja). Za vsakega drugega in naslednjega udeleženca iz istega podjetja vam na pripadajočo kotizacijo priznamo 10 % popust. Popusti na redno ceno seminarja se obračunajo med obdelavo naročila v naročniškem oddelku in bodo upoštevani pri izstavitvi (pred)računa. V potrditvenem sporočilu o uspešni prijavi omenjeni popusti še niso upoštevani.

  • Zadnji rok za odjavo udeležbe je najkasneje tri delone dni pred izvedbo izobraževanja (v primeru online izvedbe) in najkasneje pet delovnih dni pred izvedbo (v primeru izvedbe v živo), v nasprotnem primeru vam zaračunamo celotno kotizacijo.​
  • V primeru nezadostnega števila prijavljenih udeležencev si pridržujemo pravico do odpovedi izobraževanja.
  • Račun za plačilo kotizacije boste prejeli po potrditvi termina seminarja, na mail naslov naveden na vaši prijavnici.
  • Proračunski uporabniki boste po izvedbi izobraževanja prejeli e-račun. Če mora biti na izdanem e-računu navedena vaša naročilnica, nam jo prosimo posredujte ob prijavi ali naknadno do izvedbe seminar
  • Informacije o tipu izvedbi predavanja kot tudi ostale podatke boste prejeli najkasneje 1 delovni dan pred datumom seminarja.
  • Vljudno vas prosimo, da pri online izvedbah upoštevate, da ena kotizacija velja za udeležbo ene osebe. Velja ENA KOTIZACIJA = ENA UDELEŽBA (sicer vam v skladu z našim poslovanjem naknadno izdamo račun za udeležbo dodatnih oseb). 

Z oddano prijavo na izbrano izobraževanje se strinjate, da vas ob vnosu prijave registriramo na naš brezplačni e-časopis Koledar izobraževanj

S prijavo na dogodek soglašate s snemanjem in fotografiranjem na dogodku. Fotografije bodo objavljene na spletni strani in komunikacijskih kanalih Založbe Verlag Dashofer.

Potek seminarja

Seminar bo potekal ONLINE, preko ZOOM med 9.00 in 11.00. Mesta na izvedbi so omejena!

Za udeležbo preko online prenosa potrebujete le računalnik in dostop do interneta. Če se nam na seminarju ne boste mogli pridružiti, boste povabljeni na ponovitev.

Vsa navodila in napotke glede izvedbe boste prejeli na vaš elektronski naslov - 1 dan pred izvedbo. Tekom webinarja in seminarja bo mogoče zastaviti vprašanja, tako da vam bo predavateljica sproti podala odgovore na morebitne izzive in težave s katerimi se soočate. Vabimo pa vas, da nam vprašanja pošljete že vnaprej (na email: larisa.berginc@dashofer.si).

Naši webinarji vam ponujajo številne prednosti:

  1. Prihranite čas in stroške potovanja  - webinarju lahko prisluhnete kjerkoli. Na delovnem mestu ali doma, preko računalnika, tablice ali mobilnega telefona. 

  2. Zastavite vprašanja s pomočjo funkcije klepeta ali tako da vprašanje zastavite ustno preko mikrofona. 

  3. Praktično: izvedba preko ZOOM pomeni interaktivno komunikacijo med vsemi udeleženimi.

Predavatelj/ica

Dida Volk univ. dipl. prav.

je sodnica na gospodarskem oddelku Okrožnega sodišča v Ljubljani. Je strokovnjakinja za izvršilno pravo. Predava in objavlja članke o temah s področja izvršilnega prava, pogodbenega prava, insolvenčnega prava, prava nepremičnin in zavarovanja terjatev.

Več delavnic tega predavatelja

Termin in kraj dogodka

26.9.2024

ONLINE

Dida Volk univ. dipl. prav.

Izobraževanje lahko prilagodimo tudi vašim zaposlenim in kolegom. Kontaktirajte nas po telefonu na (0)1/434 55 96 ali po elektronski pošti na larisa.berginc@dashofer.si.

Pred datumom zapadlosti vam bomo poslali organizacijska navodila in račun. Cene so brez DDV. Splošne pogoje poslovanja lahko preberete tukaj.

!ERR No images found in //img.dashofer.sk/cif_si/fotogalerie/kursy/. Images path has to be on the same server. Supported img formats: jpg, jpeg, png, gif.